Po smrti Georga Floyda a vlne nepokojov sa začínajú objavovať názory na americkú políciu ako nadmerne agresívnu organizáciu a USA ako štát, kde si nevedia dať rady s rasizmom.
Nebudem sa zastávať nikoho, ale chcem vám predostrieť obrázok na zamyslenie.
Ako asi americký policajt vníma svet, keď je ešte chlapec a potom človek ktorý oblečie uniformu.
Každý z nás mal ako dieťa hrdinov bežný americký prototyp policajta vo svojom detstve mal takých tiež dosť.
Stačí si pozrieť predsa Chucka Norrisa v seriáli Walker, texaský ranger.
To, čo ale dieťa nevidí, je to, že sa nejedná o skutočnú policajnú prácu, ale odnáša si z toho dojem, akoby hlavná náplň policajta bol boj.
Bežný Američan sa na viac rovnako ako na komédie pozerá na akčné filmy, kde je násilie tiež brané ako bežné a nakoniec príde do školy, kde má ploty detektor kovov a ozbrojenú ochranku.
To je to, čo vidí ako puberťák.
Po tom všetkom si dá prihlášku, cez výber prejde fyzickú previerku, vstúpi do sveta strelných zbraní, ktoré sú v americkej kultúre všade.
Inštruktora mu robí starší kolega, ktorý predtým slúžil u USMC, a ten ho vychováva v duchu filmu Jarhead frázou – toto je moja puška, bez ktorej som nič.
Ako dni plynú uvidíte situáciu, kedy to niekto schytá a vracia sa domov v truhle. A to, že to bol jeden prípad na xy iných, vám je jedno.
Začnete si pozerať rôzne videá na youtube od indivíduí, ktoré žijú len zbraňami a streľbou (často bývali členovia špeciálnych jednotiek).
Aby toho nebolo málo, na váš okrsok príde nový veľký MRAP, ktorý vám dala vláda s tým, že ho musíte plnohodnotne využiť.
Nuž čo, ide sa do akcie – mám svoju brokovnicu, na tele mám košeľu a hruď mi chráni nepriestrelná vesta.
Viem, že ak niečo pokazím, podržia ma kolegovia a odbory, o mojich skutkoch – ak úspešne zneškodním svojho páchateľa – budú hovoriť s úsmevom ľudia, ktorých obdivujem z NRA (zbrojný lobisti) a budú ma chváliť za moju prácu: A tu vidíte ako dobrý chlap so zbraňou zabil zlého chlapa so zbraňou.
Asi sa pýtate, či sa to v Amerike niekedy skutočne zmení a odpoveď je – nie – lebo ľudia, ktorí sú na čele tejto krajiny, si nikdy nepriznajú, že je to chyba kultúry, školstva a podobne ale každý problém využijú na plytvanie peňazí zo štátnej kasy, ktoré poputujú firmám, ktoré ich podporujú a voličom ukážu, koľko prostriedkov vynaložia na ilúziu ich bezpečia.
Zdroje:
https://www.vice.com/en_us/article/3azkeb/police-are-the-first-to-respond-to-mental-health-crises-they-shouldnt-be
https://www.vox.com/2020/7/31/21334190/what-police-do-defund-abolish-police-reform-training?utm_campaign=vox.social&utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=voxdotcom&fbclid=IwAR04hzwD3t_GIKLmTK2cJbrqNsjLmdKmpPPM4DkZIzalzBnwf3iAxlfZL24