Vred na čele SIS

13. marca 2021, sidorjak, Nezaradené

Po zatknutí riaditeľa SIS sa začali vynárať rôzne názory, že tá organizácia teraz nebude fungovať, nefunguje a podobne.

 

Pokiaľ hovoríme o riaditeľovi SIS, je pravdou, že mnohé kompetencie má len on. Avšak v realite každé pracovisko, a je jedno,  či je to SIS, alebo okresný úrad, má svoje odbory, kde sedia ľudia, ktorí vedia, o čo sa majú starať (teda aspoň dúfam).

 

Takže pokiaľ hovoríme o riadení, s tým problém nevidím. Problémom avšak je dôvera zahraničných partnerov a občanov. Nie je to totiž prvý prúser, ktorý narúša našu dôveryhodnosť.

Napríklad pri invázii Ruska na Ukrajinu istý Robet F., toho času vysoký predstaviteľ SR, sa odvolával na zdroje z Nemecka s rizikom vojny. Len tento pán mal XY ďalších vyjadrení, z ktorých sa dá dedukovať, že vynášal interné informácie od iných partnerských štátov.

 

Je síce pravda, že zatknutie riaditeľa SIS môže touto dôverou otriasť, ale ak prežili iné kauzy, ktoré jej urobili naši politici tak prežije snáď aj túto.

 

Neodpustím si však jeden bombónik, na ktorý akosi všetci pozabudli v tejto kauze, a to, kto je zodpovedný za riaditeľa SIS-ky.

„Riaditeľa informačnej služby … vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky (formálne!) na návrh vlády Slovenskej republiky.“ …

Čiže zodpovednosť za to, aký človek sa tam dostal, nesie vláda alebo prinajmenšom predseda vlády a nie len Boris Kolár.

 

Keď už sme hovorili o dôvere občanov.

 

Už vidím ako čosi takéto fakt ukľudní všetkých konšpirátorov a popieračov kompetentnosti členov bezpečnostných zložiek ako to robia napríklad Slovenski branci.

 

Keď už sme spomenuli Sme rodina, tak po poslednej tlačovke Kolára a Krajniaka mám dojem, že sa asi dozvieme ešte čosi zaujímavé, keď majú potrebu mlžiť okolo právneho stavu.

 

SIS sa neriadi len zákonom o SIS, ale aj zákonom o ochrane utajovaných skutočností, a ten hovorí jasne: „Utajovanou skutočnosťou nemôže byť informácia o … trestnej činnosti verejných činiteľov“.

 

A úplne na záver treba povedať ešte jednu vec. Na tomto prípade je vidieť, prečo by nemali byť bývalí politici prokurátormi – Lipšic a Beňa, ktorý vypovedal voči Pčolinskému, sa poznajú z MV.

 

Dobre, v tomto prípade všetko ide zatiaľ ako má, ale akékoľvek prepojenie medzi podozrivým a prokuratúrou vždy budí nedôveru a myslím, že ak sa tento prípad bude viesť správnym smerom, ešte budeme počuť o viacerých známych pán Lipšica. Predsa aj Milan Krajniak, ktorý je známy nie len svojou uniformitou na štýl Pinocet, ale aj tým, že Lipšicovi vybavil previerku, bol na MV za ministrovania Daniela Lipšica a podobne.

 

 

Zdroje:

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/46/20160101.html

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/215/20210101.html

https://www.facebook.com/pravdadennik/videos/460676718418613

https://plus7dni.pluska.sk/domov/kto-riadi-sis-novy-sef-personalnych-otazkach-radi-kontroverznym-podnikatelom

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/577002-lipsic-v-kresle-specialneho-prokuratora/

https://www.ta3.com/clanok/1051876/fico-sa-obava-vypuknutia-velkej-vojny-pravdepodobnost-je-az-70-percent.html