Čo sa pečie na východnej Ukrajine?

12. apríla 2021, sidorjak, Nezaradené

Apokalypsa, vojna bordel, asi to sa momentálne šíri internetom o situácii na východnej hranici Ukrajiny.

 

Rusko na hranici s Ukrajinou kopí pomerne veľký počet ľudí  a techniky, avšak podľa verejne známych počtov nie také veľké, aby mohli obsadiť východ Ukrajiny.

Ukrajinská armáda má momentálne zhruba 170-tisíc mužov, na ruskej strane plota je momentálne do 25 000 mužov. Po obsadení Krymu začala Ukrajina pomerne veľkú modernizáciu a profesionalizáciu čiže rozvrátiť ju nie je nič ľahké.

Vojna medzi Ukrajinou a povstaleckým hnutím podporovaným Ruskom trvá už pár rokov, takže ostáva otázka, prečo sa to hýbe teraz.

 

Môj osobný názor je taký, že Putin tak jedná, aby si preveril nového amerického prezidenta Bidena a to, ako ďaleko je ochotný ísť.

Trump bol vo vzťahu k ruským záujmom pomerne predvídateľný, avšak Joe Biden je pre Putina takpovediac nová tvár v hre. Treba tiež spomenúť, že v čase pandémie a vnútroštátnych problémov nie je zlý nápad odkloniť pozornosť od vnútrospoločenských tém inam.

Okrem toho všetkého Rusko dlhodobo pozoruje správanie svojho, ale aj cudzieho obyvateľstva a vyhodnocuje, ako vníma jeho kroky. Takže urobiť experiment na vyhodnotenie reakcií na informačné operácie je niečo vysoko pravdepodobné.

 

Aj napriek tomuto optimistickému scenáru by som chcel vysvetliť, prečo je týmto hromadením oprávnene znepokojená Ukrajina.

 

Akosi sa totiž zabúda, že povstalecké hnutie má niečo cez 40-tisíc mužov, čiže keď ich zrátame s počtom Rusov a uvedomíme si, že ešte majú svojich ľudí aj v Moldavsku a na Kryme, tak ten počet a rozmiestnenie by sa dal premeniť na útočnú silu.

Okrem toho zatiaľ nevieme, či Rusko sily nenavýši, prípadne nemá vytipovaných ďalších potencialych kolaborantov na Ukrajine.

 

Netreba tiež zabudnúť, že Ukrajina zdieľa hranicu s Bieloruskom, ktoré je ruským spojencom .

Predsa len o Lukašenkových silách sa zatiaľ nehovorí.

 

Osobne si nemyslím, že by Rusko chcelo začať ofenzívu na západ.

Bol by to konflikt, ktorý by si vyžiadal veľké množstvo mŕtvych, a to by mohlo uškodiť verejnej mienke voči Putinovi. Odhliadnuc od toho ďalšie narušenie status quo by štáty EU a USA podľa mňa neakceptovali.

Nebol by to otvorený stret, ale začali by viesť vojnu v kyberpriestore a podobne.

 

 

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/world-europe-56616778

https://www.nytimes.com/2021/03/30/world/europe/ukraine-russia-fighting.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Ground_Forces

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Separatist_forces_in_Donbas