Založ si blog

Čo sa pečie na východnej Ukrajine?

Apokalypsa, vojna bordel, asi to sa momentálne šíri internetom o situácii na východnej hranici Ukrajiny.

 

Rusko na hranici s Ukrajinou kopí pomerne veľký počet ľudí  a techniky, avšak podľa verejne známych počtov nie také veľké, aby mohli obsadiť východ Ukrajiny.

Ukrajinská armáda má momentálne zhruba 170-tisíc mužov, na ruskej strane plota je momentálne do 25 000 mužov. Po obsadení Krymu začala Ukrajina pomerne veľkú modernizáciu a profesionalizáciu čiže rozvrátiť ju nie je nič ľahké.

Vojna medzi Ukrajinou a povstaleckým hnutím podporovaným Ruskom trvá už pár rokov, takže ostáva otázka, prečo sa to hýbe teraz.

 

Môj osobný názor je taký, že Putin tak jedná, aby si preveril nového amerického prezidenta Bidena a to, ako ďaleko je ochotný ísť.

Trump bol vo vzťahu k ruským záujmom pomerne predvídateľný, avšak Joe Biden je pre Putina takpovediac nová tvár v hre. Treba tiež spomenúť, že v čase pandémie a vnútroštátnych problémov nie je zlý nápad odkloniť pozornosť od vnútrospoločenských tém inam.

Okrem toho všetkého Rusko dlhodobo pozoruje správanie svojho, ale aj cudzieho obyvateľstva a vyhodnocuje, ako vníma jeho kroky. Takže urobiť experiment na vyhodnotenie reakcií na informačné operácie je niečo vysoko pravdepodobné.

 

Aj napriek tomuto optimistickému scenáru by som chcel vysvetliť, prečo je týmto hromadením oprávnene znepokojená Ukrajina.

 

Akosi sa totiž zabúda, že povstalecké hnutie má niečo cez 40-tisíc mužov, čiže keď ich zrátame s počtom Rusov a uvedomíme si, že ešte majú svojich ľudí aj v Moldavsku a na Kryme, tak ten počet a rozmiestnenie by sa dal premeniť na útočnú silu.

Okrem toho zatiaľ nevieme, či Rusko sily nenavýši, prípadne nemá vytipovaných ďalších potencialych kolaborantov na Ukrajine.

 

Netreba tiež zabudnúť, že Ukrajina zdieľa hranicu s Bieloruskom, ktoré je ruským spojencom .

Predsa len o Lukašenkových silách sa zatiaľ nehovorí.

 

Osobne si nemyslím, že by Rusko chcelo začať ofenzívu na západ.

Bol by to konflikt, ktorý by si vyžiadal veľké množstvo mŕtvych, a to by mohlo uškodiť verejnej mienke voči Putinovi. Odhliadnuc od toho ďalšie narušenie status quo by štáty EU a USA podľa mňa neakceptovali.

Nebol by to otvorený stret, ale začali by viesť vojnu v kyberpriestore a podobne.

 

 

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/world-europe-56616778

https://www.nytimes.com/2021/03/30/world/europe/ukraine-russia-fighting.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Ground_Forces

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Separatist_forces_in_Donbas

 

Názory na extrémizmus obvineného advokáta A. P.

25.03.2023

V prvom rade je nutné podotknúť, že v prípade vraždy Daniela Tupého ešte nepadla bodka v podobe súdneho rozhodnutia. A rovnako o údajnej účasti dnešného advokáta a zamestnanca na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Adama Puškára neviem dnes v podstate nič. Hneď na začiatku by som chcel poznamenať, že pána Puškára osobne nepoznám a budem sa akurát [...]

Právne aspekty vývozu lietadiel Mig29

20.03.2023

Vláda rozhodla o vývoze lietadiel Mig29AS zo Slovenska, o tom, prečo pokladám ad hoc rozhodnutie vlády v dočasnom poverení za rozporné s ústavou, som písal minule. Pre tých, ktorí by chceli povedzme učesanú verziu, s ktorou sa môžem plne stotožniť, odporúčam blog môjho kolegu z ročníku. (1) Stručne doplním aj seba aj kolegu o jednu tézu, zásadná otázka [...]

Výroky ministra Naďa na tému Mig-29

11.02.2023

V posledných dňoch sledujeme hystériu okolo slovenských stíhačiek Mig 29 a ich potenciálneho vývozu na Ukrajinu. Prvým polienkom do pomyselného ohňa boli pomerne hulvátske vyjadrenia ministra Naďa na názor poradcu pani prezidentky a experta na ústavné právo docenta Mariana Gibu, neskôr olej do ohňa priliala žiadosť Ukrajiny o slovenské stíhačky. V relácii Na [...]

Tusk

Tusk kritizoval šéfov diplomacie Slovenska a Maďarska za schôdzku s Lavrovom

04.03.2024 17:42

Poľský premiér viedol, že ich názory na Rusko a Ukrajinu sú až príliš odlišné.

izrael, palestína, ramalláh

Izrael podnikol najväčšiu raziu v Ramalláhu za posledné roky

04.03.2024 17:00

Súbežne s vojnou v Pásme Gazy eskalovalo tiež násilie na území Západného brehu Jordánu, ktoré Izrael okupuje od vojny z roku 1967.

Vakcína / Očkovanie /

Rezort zdravotníctva spúšťa očkovanie novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19

04.03.2024 16:38

Očkovaciu látku je možné aplikovať osobám vo veku 12 rokov a starším.

Trump

Trump sa môže zúčastniť primárok v Colorade, rozhodol Najvyšší súd

04.03.2024 16:30

Súd sa zaoberal Trumpovou účasťou vo voľbách vzhľadom na jeho úlohu v nepokojoch v Kapitole z januára 2021.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 128204x
Priemerná čítanosť článkov: 3561x

Autor blogu

Kategórie