Založ si blog

Čo sa pečie na východnej Ukrajine?

Apokalypsa, vojna bordel, asi to sa momentálne šíri internetom o situácii na východnej hranici Ukrajiny.

 

Rusko na hranici s Ukrajinou kopí pomerne veľký počet ľudí  a techniky, avšak podľa verejne známych počtov nie také veľké, aby mohli obsadiť východ Ukrajiny.

Ukrajinská armáda má momentálne zhruba 170-tisíc mužov, na ruskej strane plota je momentálne do 25 000 mužov. Po obsadení Krymu začala Ukrajina pomerne veľkú modernizáciu a profesionalizáciu čiže rozvrátiť ju nie je nič ľahké.

Vojna medzi Ukrajinou a povstaleckým hnutím podporovaným Ruskom trvá už pár rokov, takže ostáva otázka, prečo sa to hýbe teraz.

 

Môj osobný názor je taký, že Putin tak jedná, aby si preveril nového amerického prezidenta Bidena a to, ako ďaleko je ochotný ísť.

Trump bol vo vzťahu k ruským záujmom pomerne predvídateľný, avšak Joe Biden je pre Putina takpovediac nová tvár v hre. Treba tiež spomenúť, že v čase pandémie a vnútroštátnych problémov nie je zlý nápad odkloniť pozornosť od vnútrospoločenských tém inam.

Okrem toho všetkého Rusko dlhodobo pozoruje správanie svojho, ale aj cudzieho obyvateľstva a vyhodnocuje, ako vníma jeho kroky. Takže urobiť experiment na vyhodnotenie reakcií na informačné operácie je niečo vysoko pravdepodobné.

 

Aj napriek tomuto optimistickému scenáru by som chcel vysvetliť, prečo je týmto hromadením oprávnene znepokojená Ukrajina.

 

Akosi sa totiž zabúda, že povstalecké hnutie má niečo cez 40-tisíc mužov, čiže keď ich zrátame s počtom Rusov a uvedomíme si, že ešte majú svojich ľudí aj v Moldavsku a na Kryme, tak ten počet a rozmiestnenie by sa dal premeniť na útočnú silu.

Okrem toho zatiaľ nevieme, či Rusko sily nenavýši, prípadne nemá vytipovaných ďalších potencialych kolaborantov na Ukrajine.

 

Netreba tiež zabudnúť, že Ukrajina zdieľa hranicu s Bieloruskom, ktoré je ruským spojencom .

Predsa len o Lukašenkových silách sa zatiaľ nehovorí.

 

Osobne si nemyslím, že by Rusko chcelo začať ofenzívu na západ.

Bol by to konflikt, ktorý by si vyžiadal veľké množstvo mŕtvych, a to by mohlo uškodiť verejnej mienke voči Putinovi. Odhliadnuc od toho ďalšie narušenie status quo by štáty EU a USA podľa mňa neakceptovali.

Nebol by to otvorený stret, ale začali by viesť vojnu v kyberpriestore a podobne.

 

 

Zdroje:

https://www.bbc.com/news/world-europe-56616778

https://www.nytimes.com/2021/03/30/world/europe/ukraine-russia-fighting.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Ground_Forces

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Separatist_forces_in_Donbas

 

Ako nediskutovať o extremizme!

24.04.2021

Extrémizmus je spoločenský fenomén, ktorý je s ľudstvom už od dávnych čias. Dnes môžeme týmto nepresným termínom označiť širokú paletu ľudí, avšak nie každý radikál je extrémista. Za extrémistu by som označil osobu, u ktorej jeho mentálne procesy smerujú postupne k použitiu sily voči osobám, ktoré sú mu proti srsti, prípadne sa pokúšajú zbúrať [...]

Výbuch vo Vrběticích, akt teroru?

20.04.2021

Ako nám hovoria české autority, za výbuchom vo Vrběticích boli s veľkou mierou pravdepodobnosti ruskí agenti. Vonku lietajú správy, že podľa jednej z vyšetrovacích verzií naši dvaja geroji dali nálož do zásielky. Zásielky, ktorá mala ísť do zahraničia (bohvie kam). Oficiálne vieme len o tom, že zbrane mali ísť bulharskému priekupníkovi. Áno, je pravdepodobné, [...]

Matovič nie je psychopat, ale . ..

21.03.2021

V posledných dňoch sa viac ako kedykoľvek inokedy hovorí o duševnom zdraví a psychickej pohode. Jedným z večných klíšé doby je, či mať pár ľudí vo zvieracej kazajke alebo celý národ závislý od lexaurinu. Igor Matovič bol vždy známy ako čudák a šašo, ktorý nedodržiaval spoločenské konvencie. Jeho zvláštny až šialený výraz, narcistické správanie [...]

387692166

Má Kim Čong-un všetko pod kontrolou? Odpovedá bývalá analytička CIA

11.05.2021 06:00

"Kim Čong-un v mnohých ohľadoch prekonal očakávania," myslí si Soo Kim, odborníčka na Severnú Kóreu z organizácie RAND Corporation a bývalá analytička CIA.

Zuzana Čaputová, Dánsko, Anders Fogh Rasmussen

Slovensko s krajinami B9 odsúdilo 'agresívne činy Ruska', Čaputová vyzvala na ostražitosť

11.05.2021 05:58

Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) odsúdili Rusko za zhromažďovanie vojakov pri ukrajinských hraniciach a za "sabotáž" na území členských štátov NATO.

indonézia, loď

Americká loď vypálila varovné výstrely na iránske člny v Hormuzskom prieplave

10.05.2021 21:55

Člny sa priblížili k ponorke a sprievodným plavidlám amerického námorníctva.

Martin Fecko

Prokurátor uzavrel dohodu s obvinenými zo snahy uplácať štátneho tajomníka Fecka

10.05.2021 18:40

Úplatok mal byť za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke na vytvorenie a zavádzanie informačného systému. Feckovi mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 48181x
Priemerná čítanosť článkov: 2677x

Autor blogu

Kategórie