Založ si blog

Operácia Overlord, Deň D 6. 6. 1944

Tohto dňa pred viac ako sedemdesiatimi rokmi mnohonárodnostná armáda spojeneckých vojsk učinila vpád do Pevnosti Európa.

Koalícia, v ktorej okrem veľkých štátov boli aj naši ľudia Slováci, Česi, Poliaci a mnoho iných.

 

Deň D bol jednou z najvýznamnejších operácií druhej svetovej vojny, hneď po Stalingrade a Kursku.

Pripútala na seba veľké nemecké vojská na čele s divíziami SS Hitlerjugend a divíziou SS Das Reich, ktorá na svojej ceste cez Francúzsko zanechala množstvo obetí, medzi nimi aj obyvateľov obce Oradour-sur-Glane.

Netreba zabudnúť, že pred svojim spustením si zo strany tretej ríše vyžiadal obrovské investície do budovania atlantického valu, ktorý mal vytvoriť Pevnosť Európa.

Ochranou tohto valu boli poverení mnohí, medzi nimi aj národy zo ZSSR, ktoré kolaborovali s nacistami kvôli hrôzam prežitým pred vojnou v čase stalinského teroru.

 

V tento deň si pripomíname množstvo obetí, ktoré viedli k porážke Nemecka a spolu s Lend-Lease sa stali veľkou pomocou pre vojakov Červenej armády v boji s teroristickým režimom tretej ríše.

Pripomeňme si, že vďaka Lend-Lease boli cca 2/3 vozidiel červenej armády a inej dôležitej výbavy, nevraviac o potravinách, dodané do ZSSR.  Bez ktorých by nikdy nemohlo dôjsť k porážke Nemecka.

Práve deň D spolu so Salernom (Operácia Avalanche) sa stali medzníkmi, ktoré ukázali, že Západ nefinancuje dva diktátorské režimy v boji medzi sebou, ale je ochotný sa aktívne zapojiť do bojov o budúcnosť sveta, ktorý dnes poznáme.

 

Z vojenského hľadiska nám dala Operácia Overlord ukážku toho, ako je dôležité zladiť letectvo a pozemné sily dokopy a to nevravíme o tom, ako ukázala dôležitosť špeciálnych síl.

Jednotky Commandos kráľovského námorníctva boli medzi prvými, ktorí toho dňa vstúpili na pôdu Európy. Na strane Spojených štátov by bez jednotiek Rangers americká armáda nikdy neprerazila z pláže Omaha.  Pláže, ktorá nesie prívlastok Krvavá.

A nakoniec bez odvahy francúzskeho odboja by nebol nikdy terén tak dôkladne zmapovaný.

Títo všetci a mnohí ďalší sa stali hrdinami návratu civilizovaných demokratických síl späť do Európy a bez ich obetí by nebol svet taký, aký máme dnes, ale bol by oveľa temnejší.

Nezabudneme, česť vašej pamiatke!

Minister transparentný 2: Galko miluje Naďa!

31.05.2021

Od uzavretia poslednej zmluvy medzi rezortom obrany a vtáčikmi z LOT Trenčín, v ktorej je generálom niekdajší minister Ľubomír Galko, už prešlo pár mesiacov. Avšak aj napriek tomu sa nám vynárajú nové otázky o vzťahu medzi Naďovým bývalým zamestnávateľom Galkom a ním samotným. Od nástupu OĽANO k moci sledujeme, ako sa minister obrany neustále zastávala svojho [...]

Ako nediskutovať o extremizme!

24.04.2021

Extrémizmus je spoločenský fenomén, ktorý je s ľudstvom už od dávnych čias. Dnes môžeme týmto nepresným termínom označiť širokú paletu ľudí, avšak nie každý radikál je extrémista. Za extrémistu by som označil osobu, u ktorej jeho mentálne procesy smerujú postupne k použitiu sily voči osobám, ktoré sú mu proti srsti, prípadne sa pokúšajú zbúrať [...]

Výbuch vo Vrběticích, akt teroru?

20.04.2021

Ako nám hovoria české autority, za výbuchom vo Vrběticích boli s veľkou mierou pravdepodobnosti ruskí agenti. Vonku lietajú správy, že podľa jednej z vyšetrovacích verzií naši dvaja geroji dali nálož do zásielky. Zásielky, ktorá mala ísť do zahraničia (bohvie kam). Oficiálne vieme len o tom, že zbrane mali ísť bulharskému priekupníkovi. Áno, je pravdepodobné, [...]

Ide o Pravdu, Peter Pčolinský

Pčolinský v Ide o pravdu: Niektorí vyšetrovatelia NAKA sa utrhli z reťaze, mýlia si 'rozviazané ruky' so svojvôľou

17.06.2021 22:12

"Ak sa to potvrdia informácie SIS o manipulácií vyšetrovaní, všetkým musí byť jasné, že je to na pád vlády,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

očkovanie

EÚ musí využiť všetky dostupné vakcíny, radí EMA

17.06.2021 20:46

Členské štáty Európskej únie musia využiť v boji proti pandémii koronavírusu všetky dostupné vakcíny, radí EMA.

pocasie-18-6-2021

Ide do tuhého. Pri vysokých horúčavách dokonca o zdravie

17.06.2021 19:58

Teploty sa stupňujú, môžu sa už v piatok dostať na rekordné hodnoty. Meteorológovia varujú pred horúčavami. Zmiernia sa cez víkend?

Jaroslav Naď

Kyberútoky, hybridné operácie. Rusi sú podľa Naďa v tom na Slovensku veľmi aktívni

17.06.2021 18:49

Ruská federácia je na Slovensku veľmi aktívna v oblasti hybridných operácií či kyberútokov, tvrdí minister obrany Jaroslav Naď.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 53188x
Priemerná čítanosť článkov: 2659x

Autor blogu

Kategórie