Založ si blog

Ruská propaganda v RTVS?

Pred nejakým časom nám RTVS predstavila nový program, ktorý plánuje vysielať.

Jeho meno je Spiaci agenti, seriál pôvodne ruskej produkcie pojednáva o zákulisí tajných služieb a ich prepletanie so spoločenskými javmi a biznisom.

 

Prvú sériu som videl už pred dávnou dobou v ruštine s anglickými titulkami, tak si dovolím urobiť krátku recenziu.

Seriál začína teroristickým útokom na Ruskú ambasádu. Po krátkej dobe sa začne schyľovať k podobnému útoku v Rusku.

Jeho realizácii má zabrániť preživší agent Radianov, pri príchode stretáva známeho, ktorý je manžel jeho dávnej lásky Kiry.

Ako plynie čas, ukazuje sa, že v hre je čosi iné ako teroristický útok partie fanatikov.

 

Do deja nám začnú zasahovať politickí aktivisti, veľký biznis medzi Ruskom a Čínou alebo aj CIA.

Dej pripomína niektoré udalosti minulej doby ako útoky trubkovými bombami či Majdan, avšak môžeme pokojne tvrdiť, že štýl ich rozprávania nesie jednoznačne ruský pohľad na svet alebo skôr pohľad, ktorý šíri ruská štátna moc.

 

Dá sa povedať, že seriál svojou technickou realizáciou je značne realistický.

Prostredie, charaktery, z toho všetkého máte dojem, akoby to naozaj sedelo, akoby niekto len prepísal skutočnosť do scenáru.

A práve to, aký je tento seriál dobrý, mi robí vrásky na čele.

 

RTVS ako organizácia financovaná z peňazí nás všetkých, by sa mala snažiť o vyváženosť a neviem, ako chcú vyvážiť kvalitný seriál, ktorý ale nesie jednoznačne viditeľné politické posolstvo.

 

Celý problém vrcholí na konci seriálu, kedy som začal rozmýšľať, prečo mi to pripomína rôzne konšpiračné kecy, ktoré človek číta na nete, a pozrel som sa na rok vzniku.

 

Keby tento seriál nevznikol po Majdane, pozeral by som sa na skvelý seriál, pri ktorom by som si povedal: skvelé, že tu niečo takéto máme možnosť vidieť.

 

Avšak pritom, ako si dávam veci do súvislostí, je mi nepríjemné, že RTVS sa má podieľať na šírení jednostranného pohľadu na svet.

 

Podobný prípad jednostranného vysielania v našich končinách už mala ČT, ktorá uverejnila dokument s názvom Uloupené Kosovo, ktorý permanentne spomínajú rôzni srbofili a iní ľudia, u ktorých môžeme pochybovať, či ich pohľad na svet je objektívny alebo je len ilúziou, ktorej chcú veriť.

 

Ďalší problém je, že aj spomínaný dokument práve pre jeho kontroverzie bol spojený s vysielaním diskusie, ale neviem si predstaviť, ako bude RTVS kompenzovať šírenie obrazu seriálom niečím rovnako efektívnym.

Len tak medzi nami aj napriek tej diskusii u spomínaného dokumentu, to vôbec nepomohlo tomu aby ho ľudia vnímali objektívne.

 

Nechcem aby toto niekto vnímal ako nejaký útok na Rusko, RTVS a podobne ale je fakt na zamyslenie či je obsah ktorý RTVS vysiela a spolu s čím ho vysiela v pohode.

Rovnako by som reagoval aj keby tu bol vyslovene nejaký super pro-USA seriál, aký sme tu nevideli a nepokladali ho za ďalší trápny obsah, ktorý preletel cez Atlantik.

 

Ak sa pýtate mňa či si pozriem tento seriál aj na RTVS prekvapím vás pro-Ruských áno, lebo je skvelý 🙂

Seriál začína cca za 10 minút, tak hurá za obrazovku.

 

Zdroje:

https://www.rtvs.sk/novinky/filmy-a-serialy/231890/spiaci-agenti-na-obrazovky-rtvs-mieri-novy-krimi-serial?fbclid=IwAR2ydvLU8TxuFMFlG_qe3jOp2V-VtT4cg60pxMnI88IeY1IQD5iFxVHqYi4

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2010/532/20190101.html

 

Prečo nepotrebujeme nové tanky!

05.09.2020

V uplynulých dňoch dochádza k značným zmenám v štátnej správe, ako píše známy autor detektívok Dominik Dan. Jednou z nich je aj revízia výdavkov na obranu. Čo sa však nezmenilo, je náš záväzok vybudovať ťažkú mechanizovanú brigádu, ktorá potrebuje tanky. Je však tento záväzok skutočne to najlepšie, čo môžeme pre svoju bezpečnosť urobiť? Dnes sa [...]

Kuciak, klinček do rakvy slovenskej justície

04.09.2020

Včera sme mohli vidieť, že u nás doma na Slovensku nie je veľká šanca ani pri najväčšom snažení polície a prokuratúry dostať do väzenia podozrivého Kočnera. Napriek snaženiu ktoré malo výdatnú dávku pomoci zo zahraničia a zapojil sa doň veľký počet elitných kriminalistov a technikov. Vidíme, ako poklesla je slovenská justícia, keď človek, ktorý mal [...]

Prečo Amerika zlyháva s rasizmom a policajti sú násilní.

02.09.2020

Po smrti Georga Floyda a vlne nepokojov sa začínajú objavovať názory na americkú políciu ako nadmerne agresívnu organizáciu a USA ako štát, kde si nevedia dať rady s rasizmom. Nebudem sa zastávať nikoho, ale chcem vám predostrieť obrázok na zamyslenie. Ako asi americký policajt vníma svet, keď je ešte chlapec a potom človek ktorý oblečie uniformu. [...]

Vysoké Tatry, štíty,

Tatry majú ďalšiu obeť, Poliaka našli pod Ťažkým štítom

22.09.2020 20:40

Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) našli v utorok pod stenou Ťažkého štítu vo Vysokých Tatrách mŕtve telo 39-ročného poľského turistu.

Pellegrini,

Pellegrini klub nemá, aj keď ho podporili Šeliga či Grendel

22.09.2020 19:31

Poslanci okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní.

Trump

Trump vo vystúpení na VZ OSN kritizoval Čínu za pandémiu a znečisťovanie

22.09.2020 18:35

Čína podľa neho v obmedzila vnútroštátne cestovanie, zatiaľ čo umožnila, aby lety smerujúce z Číny šírili nákazu po svete.

alkohol tester

Kamionista nebol schopný ani fúkať, odber krvi odmietol

22.09.2020 18:12

Obvineniu z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 55-ročný kamionista, ktorého kontrolovala v pondelok polícia.

sidorjak

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 12712x
Priemerná čítanosť článkov: 1816x

Autor blogu

Kategórie