Založ si blog

Fico vs Kolíková – Protiústavnosť Referenda

V nedeľu sme na TA3 videli peknú roztržku medzi expremiérom, docentom bezpečnostných vied Ficom s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolikovou.

 

Napriek veľkej dávke rôznych podivností, ktoré expremiér vypúšťal, sa v tejto potýčke objavila vec, ktorá nesie značnú závažnosť.

Tou vecou je, či je prípustné referendum, ktorého predmetom je vyvolanie predčasných volieb.

 

Paní Koliková tvrdí, že je to protiústavné. Fico zas na druhú stranu, že je to v poriadku.

 

V prvom rade treba povedať, že na túto otázku neexistuje objektívne správna odpoveď. Ústava o takomto prípade totiž mlčí.

 

Jediné referendá, ktoré ústava zakazuje, sú tie, kde sú ich predmetom: základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. (Čl.93(3) ústavy)

 

Vzhľadom na to, že tento odsek nám odpoveď nedáva, posuňme sa o jeden späť:

Čl.93 (2) Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Keď sa pozrieme na túto vetu, tá nám hovorí, že de facto všetko, čo nesie značnú mieru spoločenskej dôležitosti, môže byť predmetom referenda.

Čiže základné formálne kritérium máme, čo sa však týka otázky zásahu referenda do zákonodarného zboru a vlády, tak to je komplikovanejšie.

 

Podstatné pre nás sú dve ustanovenia hneď na začiatku:

Čl. 1 (1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Čl. 2 (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

 

Z toho nám vyplýva, že občania sa môžu podieľať na vykonávaní moci priamo, čo je referendum.

Keď sa pozrieme na článok jeden, ktorý hovorí o demokracii a právnom štáte, tak neviem ako kolegom alebo laikovi, ale mne sa vybaví, že najjednoduchšia definícia: demokracie je to vláda ľudu, pre ľud a prostredníctvom ľudu.

 

Z toho nám vyplýva, že pokiaľ je niečo prianím ľudu a nie je to proti jeho záujmom, sa môže pokojne dožadovať vrátenia moci do svojich rúk.

Demokracia totiž nie je slávne vyhraj voľby a môžeš všetko. Je úplne v poriadku, keď občania svoje rozhorčenie nad vládou vyjadrujú prostredníctvom protestov (za normálnych okolností, nie v čase pandémie!) alebo aj referendom!

 

Pretože oni sú zdroj moci. Okrem toho na úspech referenda treba väčší počet ľudí, než na víťazstvo vo voľbách.

 

Jediný problém, ktorý s týmto referendom mám, je osoba, ktorá o ňom reční.

Robert Fico, on bol vždy ten, kto bol proti protestom. Právnou kľučkou si vybral nástupcu  moci, Pelegriniho, a títo páni prichádzajú s referendom.

Aj napriek tomu, že sa mi vláda Igora Matoviča nepáči a Fico už vôbec nie, nemyslím si že, je to dobrý nápad teraz, v krízovej dobe, niečo také robiť.

 

Druhá otázka je, či sa to robiť smie. A tu aj napriek tomu, že za to budem určite dostávať náklad od ľudí, ktorí ma učili a učia si nemyslím, že je to protiústavné.

 

Vždy je totiž dôležité ústavu vykladať ako jeden celok a hľadať, ktoré ustanovenie má v rámci pomyselnej pyramídy moci prednosť a právo ľudu, ak to explicitne nie je vylúčené rozhodovať o svojom osude, je na prvom mieste.

 

V úplnom závere podporím svoju myšlienku ešte dvoma argumentmi.

Podstenou náležitosťou demokracie je obmedzenie moci zákonom (vrátane vlády a parlamentu) a výsledok referenda sa vyhlási rovnako ako zákon. To znamená, že aj poslanec je ním viazaný ako každým iným zákonom.

 

Tým druhým je, že štát nemá – pokiaľ to nie je explicitne vyjadrené – čo znižovať ľudu množstvo prostriedkov, ktorými sa riešia problémy a referendum je takýto prostriedok.

 

Referendum je posledná zbraň pred právom na odpor, ktoré občania majú pri riešení krízy, z toho dôvodu je úplne nemysliteľné, že akékoľvek referendum, na ktoré sa nevzťahuje zákaz, by mohlo byť v rozpore s ústavou.

 

Treba povedať, že v civilizovaný štátoch sa o takýchto veciach hašteriť nemusia, lebo ľudia sú tam schopní vyvodiť osobnú zodpovednosť. Napríklad už len u našich susedov v Čechách sa vymenilo pre zlý boj s covidom – koľko ministrov zdravotníctva?

Právne aspekty vývozu lietadiel Mig29

20.03.2023

Vláda rozhodla o vývoze lietadiel Mig29AS zo Slovenska, o tom, prečo pokladám ad hoc rozhodnutie vlády v dočasnom poverení za rozporné s ústavou, som písal minule. Pre tých, ktorí by chceli povedzme učesanú verziu, s ktorou sa môžem plne stotožniť, odporúčam blog môjho kolegu z ročníku. (1) Stručne doplním aj seba aj kolegu o jednu tézu, zásadná otázka [...]

Výroky ministra Naďa na tému Mig-29

11.02.2023

V posledných dňoch sledujeme hystériu okolo slovenských stíhačiek Mig 29 a ich potenciálneho vývozu na Ukrajinu. Prvým polienkom do pomyselného ohňa boli pomerne hulvátske vyjadrenia ministra Naďa na názor poradcu pani prezidentky a experta na ústavné právo docenta Mariana Gibu, neskôr olej do ohňa priliala žiadosť Ukrajiny o slovenské stíhačky. V relácii Na [...]

Chmelárové fantasmagorie o zavedení cenzúry

07.11.2022

Edo Chmenik opäť raz preukázal svoju neznalosť práva. Edo sa síce pasuje do role odborníka na slobodu prejavu, ale vo svojich vyjadreniach o zavádzaní cenzúry v novele zákona o kyberbezpečnosti ukázal, že nepozná ani právo a ani nechápe čo je to cenzúra. Novela zákona o kyberbezpečnosti prináša možnosť štátnym orgánom blokovať web stránky, ktorých [...]

Na Bratislavu sa sypal sneh

SHMÚ: Budúci týždeň sa ochladí, očakáva sa sneženie v nižších polohách

23.03.2023 11:06

Na budúci týždeň sa s príchodom ochladenia očakáva sneženie od stredných polôh, neskôr prechodne aj v nižších polohách.

fishing, phishing, hacker, mobil, počítačová kriminalita, počítač,

Pribúdajú podvody s kryptomenami. Muž prišiel o 4700 eur

23.03.2023 10:39

Polícia v Topoľčanoch upozorňuje na pribúdajúce telefonické podvody s kryptomenami.

žilinka

Žilinka: Návrh veľkej novely Trestného zákona má moju plnú podporu

23.03.2023 10:35

Generálny prokurátor považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál.

medveď, ZOO, seriál

Medveď v okrese Prievidza napadol 38-ročného muža

23.03.2023 10:19

Polícia upozorňuje verejnosť, že v súvislosti s príchodom teplejšieho počasia sa naše najväčšie šelmy začínajú prebúdzať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 113971x
Priemerná čítanosť článkov: 3256x

Autor blogu

Kategórie