Založ si blog

Vred na čele SIS

Po zatknutí riaditeľa SIS sa začali vynárať rôzne názory, že tá organizácia teraz nebude fungovať, nefunguje a podobne.

 

Pokiaľ hovoríme o riaditeľovi SIS, je pravdou, že mnohé kompetencie má len on. Avšak v realite každé pracovisko, a je jedno,  či je to SIS, alebo okresný úrad, má svoje odbory, kde sedia ľudia, ktorí vedia, o čo sa majú starať (teda aspoň dúfam).

 

Takže pokiaľ hovoríme o riadení, s tým problém nevidím. Problémom avšak je dôvera zahraničných partnerov a občanov. Nie je to totiž prvý prúser, ktorý narúša našu dôveryhodnosť.

Napríklad pri invázii Ruska na Ukrajinu istý Robet F., toho času vysoký predstaviteľ SR, sa odvolával na zdroje z Nemecka s rizikom vojny. Len tento pán mal XY ďalších vyjadrení, z ktorých sa dá dedukovať, že vynášal interné informácie od iných partnerských štátov.

 

Je síce pravda, že zatknutie riaditeľa SIS môže touto dôverou otriasť, ale ak prežili iné kauzy, ktoré jej urobili naši politici tak prežije snáď aj túto.

 

Neodpustím si však jeden bombónik, na ktorý akosi všetci pozabudli v tejto kauze, a to, kto je zodpovedný za riaditeľa SIS-ky.

„Riaditeľa informačnej služby … vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky (formálne!) na návrh vlády Slovenskej republiky.“ …

Čiže zodpovednosť za to, aký človek sa tam dostal, nesie vláda alebo prinajmenšom predseda vlády a nie len Boris Kolár.

 

Keď už sme hovorili o dôvere občanov.

 

Už vidím ako čosi takéto fakt ukľudní všetkých konšpirátorov a popieračov kompetentnosti členov bezpečnostných zložiek ako to robia napríklad Slovenski branci.

 

Keď už sme spomenuli Sme rodina, tak po poslednej tlačovke Kolára a Krajniaka mám dojem, že sa asi dozvieme ešte čosi zaujímavé, keď majú potrebu mlžiť okolo právneho stavu.

 

SIS sa neriadi len zákonom o SIS, ale aj zákonom o ochrane utajovaných skutočností, a ten hovorí jasne: „Utajovanou skutočnosťou nemôže byť informácia o … trestnej činnosti verejných činiteľov“.

 

A úplne na záver treba povedať ešte jednu vec. Na tomto prípade je vidieť, prečo by nemali byť bývalí politici prokurátormi – Lipšic a Beňa, ktorý vypovedal voči Pčolinskému, sa poznajú z MV.

 

Dobre, v tomto prípade všetko ide zatiaľ ako má, ale akékoľvek prepojenie medzi podozrivým a prokuratúrou vždy budí nedôveru a myslím, že ak sa tento prípad bude viesť správnym smerom, ešte budeme počuť o viacerých známych pán Lipšica. Predsa aj Milan Krajniak, ktorý je známy nie len svojou uniformitou na štýl Pinocet, ale aj tým, že Lipšicovi vybavil previerku, bol na MV za ministrovania Daniela Lipšica a podobne.

 

 

Zdroje:

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/46/20160101.html

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/215/20210101.html

https://www.facebook.com/pravdadennik/videos/460676718418613

https://plus7dni.pluska.sk/domov/kto-riadi-sis-novy-sef-personalnych-otazkach-radi-kontroverznym-podnikatelom

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/577002-lipsic-v-kresle-specialneho-prokuratora/

https://www.ta3.com/clanok/1051876/fico-sa-obava-vypuknutia-velkej-vojny-pravdepodobnost-je-az-70-percent.html

 

Chmelárové fantasmagorie o zavedení cenzúry

07.11.2022

Edo Chmenik opäť raz preukázal svoju neznalosť práva. Edo sa síce pasuje do role odborníka na slobodu prejavu, ale vo svojich vyjadreniach o zavádzaní cenzúry v novele zákona o kyberbezpečnosti ukázal, že nepozná ani právo a ani nechápe čo je to cenzúra. Novela zákona o kyberbezpečnosti prináša možnosť štátnym orgánom blokovať web stránky, ktorých [...]

Keď politika vraždí gayov

15.10.2022

Pred pár dňami sme zažili scénu, ktorá by sa skôr hodila do nejakého amerického westernu. Mladý chlapík vošiel do baru, chvíľku posedí a vytasí zbraň s laserom Vypálil a na zem padnú nábojnice, vo vzduchu je cítiť pach smrti. Je štipľavý a preniká až do samého vnútra, človek ho hneď necíti, cíti ho až po chvíli, keď si uvedomí, čo sa deje okolo. Ale [...]

Čo povedal Putin?

02.10.2022

Predvčerom náš drahý gosudár, Vladimír Vladimírovič Putin, oznámil pripojenie ďalších území k veľkej Sovietskej ríši. Čo obsahoval jeho prejav a aké sú jeho posolstva, to si rozoberieme teraz. Po úvodných slovách o tom prečo si nás sem gosudár zvolal začal hovoriť o referendách ktoré prebehli na Ukrajine. Výsledok referenda je jasný (“však sú pod [...]

budaj

Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať 'protispoločenskú činnosť'

01.02.2023 10:27

Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB.

polícia dunaj breh pátranie policajt

V Dunaji našli ženské telo, polícia nález preveruje

01.02.2023 10:10

Policajti od soboty pátrali po nezvestnej 18-ročnej Terézii. Na mieste aktuálne vykonávajú potrebné úkony. Totožnosť obete zatiaľ nie je známa.

Milan Majerský, KDH, august 2020

Šéf KDH: Dzurindova Modrá koalícia? Neznámi ľudia a Miro Kollár nie sú nádejou na úspech

01.02.2023 09:00

Milan Majerský sa obáva, či Modrá koalícia expremiéra Mikuláša Dzurindu nie je len umelý projekt na spôsob OĽaNO, ktorý sa rýchlo rozpadne.

Petr Pavel

Pavel pre BBC: Ukrajina si zaslúži po vojne vstúpiť do NATO

01.02.2023 08:52

Ukrajinská armáda bude mať po vojne podľa novozvoleného českého prezidenta najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 103971x
Priemerná čítanosť článkov: 3151x

Autor blogu

Kategórie