Založ si blog

S-300, V čom NATO a EU na Ukrajine zlyhalo

Už dlhšiu dobu počúvame, či sa nezbavíme nášho šrotu tým, že ho pošleme na Ukrajinu, aby bol zošrotovaný za ruské náklady a podporili sme právo Ukrajiny brániť sa pred agresiou besného medveďa, ktorý ušiel z cirkusu Humberto.

 

Problémy S-300 na Slovensku:

Treba povedať, že S-300 v správnej konfigurácii (ktorú nemáme) je slovami najväčšieho experta z radu prostého ľudu Šutaj Eštoka pozoruhodný systém.

Avšak vec sa má tak, že S-300 je protivzdušný systém, ktorý má chrániť primárne otvorenú plochu terénu na dlhé vzdialenosti, preto sa mu aj hovorí systém dlhého dosahu.

U nás na Slovensku je však malý problém, máme pomerne členitý kopcovitý terén a systém S-300 nezažil kvalitnú modernizáciu roky, taktiež jeho údržba bola viackrát predmetom kontroverzií.

 

Treba podotknúť, že už okolo roku 2012 sa uvažovalo o zrušení S-300ky.

A to sme v tej dobe nemali podpísanú zmluvu na nákup F-16 Block 70/72, ktoré sú najmodernejšie v rámci 4-tej generácie stíhačiek.

 

Nutné podotknúť, že väčšie Česko podobný systém od rozpadu ČSFR nevlastní a pre Slovensko skutočný význam nemá.

Najmä s prihliadnutím na fakt, že nám majú prísť nové stíhačky a zatiaľ tu máme spojenecký Patriot.

Trochu pochybovačná je otázka prečo tu ten Patriot je keď máme S-300.

 

Treba tiež dodať, že Slovensko má s S-300 tak pozitívne skúsenosti, že prvé ostré streľby na cvičení zažil až v roku 2015.

Netreba zabúdať ani na to, že do S-300 ak sa údaje z portálu armadninoviny.cz nemýlia, máme 48 striel do tohto systému. Obrázok o jeho dlhodobej užitočnosti pre nás nech si urobí každý sám.

 

EU a NATO:

Na čo sa trochu pozabudlo je, že sme členmi medzinárodných organizácií, ktoré majú rôzne zbrojné programy a máme bilaterálne spolupráce s krajinami ako USA a podobne.

Na margo tejto témy treba povedať, že je len obtiažne pochopiteľné, prečo sa o téme odovzdania sovietskej techniky na Ukrajinu bavíme doma a nie na formáte EU/NATO.

Keď vezmeme do úvahy, že UA potrebuje zbrane a aj po konci vojny ich bude potrebovať mať hneď, je nepochopiteľné, prečo im nedodáme to, s čím majú skúsenosti a pre nás materiál, ktorý po útoku Ruska na Ukrajinu nevieme poriadne servisovať.

 

Najhoršie je, že na dodaní starých zbraní a nákupu nových mohli benefitovať všetci.

 

Ukrajinci že by mali hneď materiál, firmy v západných štátoch zisk na zákazkach na techniku a technologických transferoch a my východné štáty by sme povedzme benefitovali tým, že veľké ryby ako USA by nám odpočítali časť hodnoty z akviziicie.

Prípadne je tu aj možnosť, že západné štáty by nám dodali svoju ešte pomerne modernú techniku, ktorú by medzi časom začali nahrádzať modernejšou, čím by sme mohli aspoň čiastočne unifikovať techniku v rámci NATO/EU.

Všetko z toho a oveľa viac by bolo možné, keby sme jednali vo väčšom formáte.

A ak niekto tvrdí, že to je blbosť, nech sa pozrie na bežnú prax USA, ktoré podobným spôsobom celé roky vyzbrojovalo spojencov, že im odpredávalo svoju techniku po generálke zakaždým, keď prechádzalo na novú.

 

Ale o čomsi takom moc počuť nie je, okrem toho Juraj Krupa mal v relácii Téma dňa vyhlásenie, že S-300 nikam nepôjde, lebo nám nikto neposkytne ekvivalentnú náhradu.

Tomuto by som neveril všetko, je totiž vždy o dohode a keby sme ponúkli S-300 výmenou za povedzme repasovanú americkú techniku či nové ručné zbrane a vybavenie pre pechotu, neverím, že by sme to nedostali.

A určite by sme vyrokovali aj to, že spôsobilosť prevádzkovať podobný systém S-300ke by prevzal niektorý zo susedných štátov, u ktorých to má väčší význam než u nás.

 

Na margo tých, ktorí hovoria, že nemáme posielať naše zbrane na Ukrajinu, že sa tým oslabujeme, by som povedal nasledovné.

Ukrajinci bojujú aj za nás a keď Ukrajina náhodou padne, za pár rokov sa to môže stať aj nám a práve tých pár rokov treba, aby stará sovietska technika, ktorú máme ešte viac pomyselne zhrdzavela.

 

Zdroje:

https://www.armadninoviny.cz/slovensko-modernizuje-protivzdusny-system-s-300-pmu.html

https://www.mod.gov.sk/35619-sk/slovenski-vojaci-historicky-prvykrat-strielali-ostrymi-zo-systemu-s-300/

https://www.teraz.sk/slovensko/m-glvac-chceme-si-nechat-tanky-aj-s/32961-clanok.html

 

 

Putin zaútočil, a čo ďalej?

25.02.2022

Včera sme videli, ako Putinova armáda vtrhla na územie Ukrajiny, toho štátu, kde rovnako ako u nás po vražde Kuciaka, tak aj u nich po Majdane ľudia chceli zmenu a začať normálne žiť. Ruské tanky si to ženú na Kyjev, ale v ceste svojej rally narazili na nečakanú prekážku, narazili na ukrajinskú armádu. Čo Rusi chcú Ak sa pozrieme na mapu, tak Rusi útočia [...]

Ruský veľvyslanec v TA3

02.02.2022

Téma dňa bola vždy trochu čudná relácia, ktorá mala vždy trochu problém s vyváženosťou prípadne objektivitou. Pretože tá v nej vplyvom hostí nikdy úplne nebola. Každá spravodajská relácia má v zásade dve cesty, ktorými sa môže uberať. Tá prvá je – kladieme otázky a bavíme sa vecne a slušne o téme, keď niekto klame jedno z ktorého tábora, zasiahne [...]

Fico Blaha Rusku sláva

27.01.2022

V čase, keď celý svet sa obáva možnej agresie ruskej armády na Ukrajinu, si Smer SD na čele s Ficom a Ľubošom Blahom robí zhromaždenie „Proti vojne, proti zdražovaniu, za predčasné voľby“. Ja chápem, že Robko potrebuje nabrať preferencie, chápem aj to, že na Slovensku je plno ľudí, ktorým po xy rokoch v slovenskom školstve zostala v hlave len ikonická [...]

SIS / Slovenská informačná služba /

SIS o organizovanej skupine: Nebudeme šíriť špekulácie

16.05.2022 22:07

Podobnú situáciu Slovensko zažilo aj minulý rok. Vtedy SIS signalizovala špičkám štátu, že sa niektoré vyšetrovania môžu manipulovať.

Výrobná hala / Požiar /

Vo výrobnej hale v Malackách došlo k výbuchu. Nikto by nemal byť zranený

16.05.2022 21:58

O explózii informovala polícia na sociálnej sieti.

Olaf Scholz

Scholz zatiaľ neplánuje ísť do Kyjeva. Odmieta sa pridať k ľuďom, ktorí sa na Ukrajinu chodia iba odfotiť

16.05.2022 21:45

Nemecký kancelár navštívi Kyjev iba v prípade, že bude potrebné rokovať o konkrétnych veciach.

Vrtuľník

Belehrad ochromili bombové hrozby, úrady evakuovali školy a zablokovali mosty

16.05.2022 21:14

V dôsledku rozsiahlych policajných operácií skolabovala v hlavnom meste doprava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 85204x
Priemerná čítanosť článkov: 2938x

Autor blogu

Kategórie