Založ si blog

S-300, V čom NATO a EU na Ukrajine zlyhalo

Už dlhšiu dobu počúvame, či sa nezbavíme nášho šrotu tým, že ho pošleme na Ukrajinu, aby bol zošrotovaný za ruské náklady a podporili sme právo Ukrajiny brániť sa pred agresiou besného medveďa, ktorý ušiel z cirkusu Humberto.

 

Problémy S-300 na Slovensku:

Treba povedať, že S-300 v správnej konfigurácii (ktorú nemáme) je slovami najväčšieho experta z radu prostého ľudu Šutaj Eštoka pozoruhodný systém.

Avšak vec sa má tak, že S-300 je protivzdušný systém, ktorý má chrániť primárne otvorenú plochu terénu na dlhé vzdialenosti, preto sa mu aj hovorí systém dlhého dosahu.

U nás na Slovensku je však malý problém, máme pomerne členitý kopcovitý terén a systém S-300 nezažil kvalitnú modernizáciu roky, taktiež jeho údržba bola viackrát predmetom kontroverzií.

 

Treba podotknúť, že už okolo roku 2012 sa uvažovalo o zrušení S-300ky.

A to sme v tej dobe nemali podpísanú zmluvu na nákup F-16 Block 70/72, ktoré sú najmodernejšie v rámci 4-tej generácie stíhačiek.

 

Nutné podotknúť, že väčšie Česko podobný systém od rozpadu ČSFR nevlastní a pre Slovensko skutočný význam nemá.

Najmä s prihliadnutím na fakt, že nám majú prísť nové stíhačky a zatiaľ tu máme spojenecký Patriot.

Trochu pochybovačná je otázka prečo tu ten Patriot je keď máme S-300.

 

Treba tiež dodať, že Slovensko má s S-300 tak pozitívne skúsenosti, že prvé ostré streľby na cvičení zažil až v roku 2015.

Netreba zabúdať ani na to, že do S-300 ak sa údaje z portálu armadninoviny.cz nemýlia, máme 48 striel do tohto systému. Obrázok o jeho dlhodobej užitočnosti pre nás nech si urobí každý sám.

 

EU a NATO:

Na čo sa trochu pozabudlo je, že sme členmi medzinárodných organizácií, ktoré majú rôzne zbrojné programy a máme bilaterálne spolupráce s krajinami ako USA a podobne.

Na margo tejto témy treba povedať, že je len obtiažne pochopiteľné, prečo sa o téme odovzdania sovietskej techniky na Ukrajinu bavíme doma a nie na formáte EU/NATO.

Keď vezmeme do úvahy, že UA potrebuje zbrane a aj po konci vojny ich bude potrebovať mať hneď, je nepochopiteľné, prečo im nedodáme to, s čím majú skúsenosti a pre nás materiál, ktorý po útoku Ruska na Ukrajinu nevieme poriadne servisovať.

 

Najhoršie je, že na dodaní starých zbraní a nákupu nových mohli benefitovať všetci.

 

Ukrajinci že by mali hneď materiál, firmy v západných štátoch zisk na zákazkach na techniku a technologických transferoch a my východné štáty by sme povedzme benefitovali tým, že veľké ryby ako USA by nám odpočítali časť hodnoty z akviziicie.

Prípadne je tu aj možnosť, že západné štáty by nám dodali svoju ešte pomerne modernú techniku, ktorú by medzi časom začali nahrádzať modernejšou, čím by sme mohli aspoň čiastočne unifikovať techniku v rámci NATO/EU.

Všetko z toho a oveľa viac by bolo možné, keby sme jednali vo väčšom formáte.

A ak niekto tvrdí, že to je blbosť, nech sa pozrie na bežnú prax USA, ktoré podobným spôsobom celé roky vyzbrojovalo spojencov, že im odpredávalo svoju techniku po generálke zakaždým, keď prechádzalo na novú.

 

Ale o čomsi takom moc počuť nie je, okrem toho Juraj Krupa mal v relácii Téma dňa vyhlásenie, že S-300 nikam nepôjde, lebo nám nikto neposkytne ekvivalentnú náhradu.

Tomuto by som neveril všetko, je totiž vždy o dohode a keby sme ponúkli S-300 výmenou za povedzme repasovanú americkú techniku či nové ručné zbrane a vybavenie pre pechotu, neverím, že by sme to nedostali.

A určite by sme vyrokovali aj to, že spôsobilosť prevádzkovať podobný systém S-300ke by prevzal niektorý zo susedných štátov, u ktorých to má väčší význam než u nás.

 

Na margo tých, ktorí hovoria, že nemáme posielať naše zbrane na Ukrajinu, že sa tým oslabujeme, by som povedal nasledovné.

Ukrajinci bojujú aj za nás a keď Ukrajina náhodou padne, za pár rokov sa to môže stať aj nám a práve tých pár rokov treba, aby stará sovietska technika, ktorú máme ešte viac pomyselne zhrdzavela.

 

Zdroje:

https://www.armadninoviny.cz/slovensko-modernizuje-protivzdusny-system-s-300-pmu.html

https://www.mod.gov.sk/35619-sk/slovenski-vojaci-historicky-prvykrat-strielali-ostrymi-zo-systemu-s-300/

https://www.teraz.sk/slovensko/m-glvac-chceme-si-nechat-tanky-aj-s/32961-clanok.html

 

 

Chmelárové fantasmagorie o zavedení cenzúry

07.11.2022

Edo Chmenik opäť raz preukázal svoju neznalosť práva. Edo sa síce pasuje do role odborníka na slobodu prejavu, ale vo svojich vyjadreniach o zavádzaní cenzúry v novele zákona o kyberbezpečnosti ukázal, že nepozná ani právo a ani nechápe čo je to cenzúra. Novela zákona o kyberbezpečnosti prináša možnosť štátnym orgánom blokovať web stránky, ktorých [...]

Keď politika vraždí gayov

15.10.2022

Pred pár dňami sme zažili scénu, ktorá by sa skôr hodila do nejakého amerického westernu. Mladý chlapík vošiel do baru, chvíľku posedí a vytasí zbraň s laserom Vypálil a na zem padnú nábojnice, vo vzduchu je cítiť pach smrti. Je štipľavý a preniká až do samého vnútra, človek ho hneď necíti, cíti ho až po chvíli, keď si uvedomí, čo sa deje okolo. Ale [...]

Čo povedal Putin?

02.10.2022

Predvčerom náš drahý gosudár, Vladimír Vladimírovič Putin, oznámil pripojenie ďalších území k veľkej Sovietskej ríši. Čo obsahoval jeho prejav a aké sú jeho posolstva, to si rozoberieme teraz. Po úvodných slovách o tom prečo si nás sem gosudár zvolal začal hovoriť o referendách ktoré prebehli na Ukrajine. Výsledok referenda je jasný (“však sú pod [...]

Milan Majerský, KDH, august 2020

Šéf KDH: Dzurindova Modrá koalícia? Neznámi ľudia a Miro Kollár nie sú nádejou na úspech

01.02.2023 09:00

Milan Majerský sa obáva, či Modrá koalícia expremiéra Mikuláša Dzurindu nie je len umelý projekt na spôsob OĽaNO, ktorý sa rýchlo rozpadne.

Petr Pavel

Pavel pre BBC: Ukrajina si zaslúži po vojne vstúpiť do NATO

01.02.2023 08:52

Ukrajinská armáda bude mať po vojne podľa novozvoleného českého prezidenta najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

Milan Majerský, KDH

Boj proti Ficovi neznamená pomoc Slovensku, nebudeme nikomu robiť výťah, tvrdí šéf KDH Majerský

01.02.2023 06:05

Hoci kresťanskí demokrati zo slušnosti rokujú o možnom spájaní síl, už dnes odmietajú bližšiu spoluprácu s liberálnymi stranami a politikmi.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev má od USA dostať zbraň, akú doteraz ešte nemal

01.02.2023 05:50, aktualizované: 08:52

V novom balíku vojenskej pomoci, ktoré Spojené štáty chystajú pre Ukrajinu, môžu byť zbrane, ktoré Kyjev žiada už niekoľko mesiacov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 103964x
Priemerná čítanosť článkov: 3150x

Autor blogu

Kategórie