Založ si blog

Putin zaútočil, a čo ďalej?

Včera sme videli, ako Putinova armáda vtrhla na územie Ukrajiny, toho štátu, kde rovnako ako u nás po vražde Kuciaka, tak aj u nich po Majdane ľudia chceli zmenu a začať normálne žiť.

Ruské tanky si to ženú na Kyjev, ale v ceste svojej rally narazili na nečakanú prekážku, narazili na ukrajinskú armádu.

 

Čo Rusi chcú

Ak sa pozrieme na mapu, tak Rusi útočia v podstate z troch strán a vyhýbajú sa západnej časti Ukrajiny. Stredom štátu preteká rieka Dneper, ktorá je prirodzenou prekážkou a potenciálnou hranicou, ktorú chce Rusko dobyť.

Ak sa to Rusku podarí, držalo by celú východnú Ukrajinu a navždy by ohrozovalo jej zvyšok.

Okrem toho chcú zničiť čo najviac strategickej infraštruktúry na zvyšnej Ukrajine, aby bola hospodársky oslabená na neskoršie roky a vplyvom zlej hospodárskej situácie nastala vhodná príležitosť podporiť Moskvou vybratých politikov, ktorí by hrali ich hru.

 

Čo potrebujú

Ak má Putin dosiahnuť tento cieľ, musí dobyť tri dopravné uzly, cez ktoré môže prúdiť ukrajinskej armáde logistika a posily.

Jeden prúd je pri hranici s Čiernym morom, druhý je v Dnepropetrovsku a tretí prechádza cez tri kľúčové mestá, a to Kyjev, Poltava a Charkov.

Pokiaľ chce Putin čokoľvek dosiahnuť na Ukrajine, musí dobyť Charkov, v opačnom prípade nemá ako by efektívne cez vedľajšiu cestnú sieť mohol rozvinúť svoje vojsko.

Aj v druhej svetovej vojne z prakticky rovnakých dôvodov viedlo toto mesto niekoľko bojov.

 

Podarí sa Putinovi vyhrať?

Na túto otázku je priskoro dať odpoveď, avšak Ukrajina nie je Gruzínsko a to ani rozlohou a hlavne Ukrajina po roku 2014 začala masívne investovať do svojej obrany a hlavne začala koncepčnú modernizáciu armády a prípravy personálu. K tomu sa jej snažili dopomôcť aj niektoré členské štáty NATO ako Veľká Británia, ktorá vyškoľovala vojenský personál na Ukrajine

Ostatne bol to práve britsky vojenský analytik, ktorý ako prvý predpovedal že Putin vtrhne na Ukrajinu znovu (1).

Afganistan Sovietom ukázal, že stačia Stingeri na ničenie vrtuľníkov a silná vôľa na to, aby prehrali.

Vôbec by som nevylučoval, že sa zopakuje rovnaký scenár s tým rozdielom, že Alahom požehnaný Stinger nahradí Svätý Jevelin, patrón slobodnej Ukrajiny.

 

Osobne neverím tomu, že Putin dobyje Ukrajinu. Charkov sa zatiaľ drží a je najbližším mestom Rusku a najdôležitejším dopravným uzlom a za ním je pred Kyjevom ešte Poltava.

Pokiaľ ide o ťaženie zo Severu na západnej strane Dnepra, tak Černobyľ padol, ale treba povedať, že smerom na Kyjev majú ruské vojská v ceste pár riek a lesy, a pokiaľ sa nepotlačia na západ, čím by roztiahli svoje sily, tak budú fakticky musieť isť po jednej ceste. Ak by chceli tiahnuť cez východný breh, tak by museli dobyť Černigov a boj v meste je veľmi zaujímavý.

 

Zatiaľ nevieme, či z Bieloruska postupujú len ruské vojská alebo aj Lukašenkovi chlapci, ale vyzerá to tak, že zatiaľ mašíruje len Putin.

Ak Ukrajina udrží mestá na hlavnej cestnej sieti, má šancu, že konflikt prerastie do dlhšej kampane a v tej má Rusko navrch, ale len zdanlivo. Dnes sme v 21. storočí a pochybujem, že ruská matka nebude oplakávať svojho Voloďu pred Kremľom, najme keď umrie v cudzom štáte.

(1) https://www.armadninoviny.cz/glen-grant-putin-musi-napadnout-ukrajinu.html

Chmelárové fantasmagorie o zavedení cenzúry

07.11.2022

Edo Chmenik opäť raz preukázal svoju neznalosť práva. Edo sa síce pasuje do role odborníka na slobodu prejavu, ale vo svojich vyjadreniach o zavádzaní cenzúry v novele zákona o kyberbezpečnosti ukázal, že nepozná ani právo a ani nechápe čo je to cenzúra. Novela zákona o kyberbezpečnosti prináša možnosť štátnym orgánom blokovať web stránky, ktorých [...]

Keď politika vraždí gayov

15.10.2022

Pred pár dňami sme zažili scénu, ktorá by sa skôr hodila do nejakého amerického westernu. Mladý chlapík vošiel do baru, chvíľku posedí a vytasí zbraň s laserom Vypálil a na zem padnú nábojnice, vo vzduchu je cítiť pach smrti. Je štipľavý a preniká až do samého vnútra, človek ho hneď necíti, cíti ho až po chvíli, keď si uvedomí, čo sa deje okolo. Ale [...]

Čo povedal Putin?

02.10.2022

Predvčerom náš drahý gosudár, Vladimír Vladimírovič Putin, oznámil pripojenie ďalších území k veľkej Sovietskej ríši. Čo obsahoval jeho prejav a aké sú jeho posolstva, to si rozoberieme teraz. Po úvodných slovách o tom prečo si nás sem gosudár zvolal začal hovoriť o referendách ktoré prebehli na Ukrajine. Výsledok referenda je jasný (“však sú pod [...]

Milan Majerský, KDH, august 2020

Šéf KDH: Dzurindova Modrá koalícia? Neznámi ľudia a Miro Kollár nie sú nádejou na úspech

01.02.2023 09:00

Milan Majerský sa obáva, či Modrá koalícia expremiéra Mikuláša Dzurindu nie je len umelý projekt na spôsob OĽaNO, ktorý sa rýchlo rozpadne.

Petr Pavel

Pavel pre BBC: Ukrajina si zaslúži po vojne vstúpiť do NATO

01.02.2023 08:52

Ukrajinská armáda bude mať po vojne podľa novozvoleného českého prezidenta najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

Milan Majerský, KDH

Boj proti Ficovi neznamená pomoc Slovensku, nebudeme nikomu robiť výťah, tvrdí šéf KDH Majerský

01.02.2023 06:05

Hoci kresťanskí demokrati zo slušnosti rokujú o možnom spájaní síl, už dnes odmietajú bližšiu spoluprácu s liberálnymi stranami a politikmi.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev má od USA dostať zbraň, akú doteraz ešte nemal

01.02.2023 05:50, aktualizované: 08:52

V novom balíku vojenskej pomoci, ktoré Spojené štáty chystajú pre Ukrajinu, môžu byť zbrane, ktoré Kyjev žiada už niekoľko mesiacov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 103962x
Priemerná čítanosť článkov: 3150x

Autor blogu

Kategórie